Blog

Sizin için değerli olan birine ''seni seviyorum'' demeden sevginizi nasıl belli ederdiniz?

Sizin için değerli olan birine ''seni seviyorum'' demeden sevginizi nasıl belli ederdiniz?

Sevgi, insanları birbirine yakınlaştıran ‘görünmez bağ’ denilebilecek bir duygudur. Nasıl ki, atomun içinde nötron, proton ve elektron varsa ve bunları birbirine bağlayan şey çekin kuvveti ise; canlılar arasında çekimi sağlayan şeyde, sevgi duygusudur. Eskilerin ‘kuvve-i cazibe’ dedikleri şeydir bu. Sevginin üzerine değişik olumlu duyguların eklenmesiyle de sevginin türleri oluşur. (Nevzat Tarhan)

Bizler sevgi duygusunu ebeveynlerimizden veya bakım veren kişilerden doğduğumuz günden bu yana görerek öğrenmeye başlarız. Ebeveynlerimizin ya da bakım veren kişilerin bize yaklaşım şekillerinden sevgiyi, güveni ve diğer bütün duyguları öğreniriz. Kızdığınızda, mutlu olduğunuzda, istediğiniz veya istemediğiniz bir durumla karşılaştığınız zamanlarda nasıl tepkiler verdiğinize hiç dikkat ettiniz mi? Şimdi o anlarınızı hatırlayın. Şimdi ise karşılaştırın; anneniz gibi mi yoksa babanız gibi mi veya bakım veren kişi gibi mi tepki veriyorsunuz olaylara? Bu durum kimi rol model aldığınızı gösterir. 

Şimdi gelelim soruya:

 Sizin için değerli olan birine veya birilerine “seni seviyorum” demeden sevginizi nasıl belli ederdiniz? 

Cevaplar:

-Sık sık sarılırım.

-Onunla ilgilenirim onu dinlerim.

-Kendimi ifade edemiyorum.

-Gözlerinin içine bakarım.

-“Canım”, “hayatım”, “aşkım” gibi sevgimi belli edecek sözler kullanırım. 

 

Bu soruyu sormadan önce danışanlarımla olan görüşmelerimi gözden geçiriyordum. Birçok danışanım annesinin, babasının, sevgilisinin, eşinin veya değer verdiği başka insanların onlara sevgisini göstermediği için, ''seni seviyorum'' demediği için, hiç sevgi sözcüğü kullanmadığı için, buz gibi soğuk bir kişiliği olduğu için küsüyor, darılıyor, ayrılıklara kadar getirebiliyor bu konuyu. Aslında bu insanların hiçbiri sevgisiz değildir. Size sevgisini farklı şekilde gösteriyordur. Çünkü onun büyüdüğü ailede veya çevrede sevgi bu şekilde gösteriliyordur. Aslında anlamamız gereken şudur ki her insan farklı bir kitaptır. Her insanın kendine has karakteri, duruşu, kelime haznesi vardır. Beş parmağımızın beşi de birbirinden farklıdır. O parmaklarınızın izleri de birbirinden farklıdır. İzleri, kişiliğimiz ve karakterimiz olarak düşünün. Bu yüzden değer verdiğiniz insanların size değer göstermiyormuş gibi görünmesi aslında sizin kendi sevgi kalıbınızın onun sevgi kalıbından farklı oluşundandır, parmak izi gibi. Bu insanlar size ''seni seviyorum'' demez ama senin hangi durumlarda rahatsız olduğunu bilir ve sana sık sık sarılır, belki sana “sevgilim”, “eşim”, “canımın içi” gibi sözler kullanmaz ama senin bütün sorunlarınla ilgilenir, her zaman yanında seni dinlemeye hazırdır ve seni gerçekten anlıyordur, iyi olman için elinden geleni yapıyordur.

İnsanları sizin istediğiniz biri gibi olmaya zorlamayın, insanların karakteri kendisi istemezse değiştirilemez. İnsanları kırmak için değil anlamak için çabalayın. Sadece onları dinleyin ve anlayın. Yargılamadan gerçekte ne demek istediklerine bakın. 

 

 

''Şah bile sevgiye kuldur,köledir.'' -Mevlana

 

 

Psikolojik Danışman Aytac Muradova


Sıkça Sorulan Sorular