Blog

Vitamin takviyesi kilo aldırır mı?

Vitamin takviyesi kilo aldırır mı?

#doğrubilinenyanlışlar ile ilgili ilk konumla karşınızdayım
Günlük beslenme planında en fazla karşı çıkılan nokta vitamin takviyesidir. Çünkü günümüzde sosyal medya ile veya kulaktan kulağa ulaşan ‘vitamin takviyesi kullanmak kilo aldırır’ anlayışı hızla yayılmakta. Bu konuya açıklık getirmek için sizi şöyle alalım;
Doğal yollarla sebzelerden, meyvelerden ve benzeri besinlerden aldığımız vitaminler kilo aldırmazlar fakat dolaylı yollardan (hap, iğne vb.) alınan vitaminler daha fazla enerji ihtiyacı meydana getirdiğinden dolayı vücudun kalori alma ihtiyacını arttırır. Bunun sonucunda da iştahı arttırarak vücutta daha fazla yeme ihtiyacı oluşur. Eğer bu noktada iştahınızı baskılamayı başaramaz ve dengesiz beslenmeye başlarsanız işte o zaman kilo alırsınız! Yani kilo almak tamamen size bağlı.
Kan tahlillerinizde herhangi bir vitamin eksikliği varsa ve yine de bunu göz ardı ederseniz metabolizmanız mutlaka yavaşlayacaktır. Diyet serüveninizde de istediğiniz hedefe hızlı ulaşmanızı engelleyecektir. Bilgilerinize..
Dipnot; ister ideal kilonuzda olun ister olmayın; kan değerlerinize düzenli olarak 3 ayda 1 baktırın. Dengeli ve sağlıklı bir yaşam için. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa ve takviye almayı düşünüyorsanız diyetisyeninize danışmayı ihmal etmeyin. Her takviyenin potansiyel yararları ve riskleri vardır, bunlar hakkında sizi bilgilendirmesini isteyin. Bu, özellikle; gebeler, emziren anneler, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişiler için geçerlidir.


Sıkça Sorulan Sorular